راه اندازی پژوهشکده فرآوری مواد معدنی

راه اندازی پژوهشکده فرآوری مواد معدنی

۲۴ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۶:۱۴ کد : ۱۷۱۴ عمومی
تعداد بازدید:۲۰۵۱
راه اندازی پژوهشکده فرآوری مواد معدنی

رئیس جهاد دانشگاهی تربیت مدرس:

پژوهشکده فرآوری مواد معدنی با هدف تحقق بخشی به ماموریت های جهاد دانشگاهی راه اندازی شد

مهدی ذاکری سرپرست پژوهشکده فرآوری مواد معدنی جهاد دانشگاهی گفت :  کسب دانش فنی به صورت صنعتی ، بهنیه سازی فرایند های موجود در کاخانجات، کاهش مصرف انرژی و حرکت در مرزهای دانش از مهمترین اهداف راه اندازی پژوهشکده فرآوری مواد معدنی است .

ذاکری با بیان اینکه کشور ما دارای ذخایر عظیم معدنی است که به دلیل نبود دانش فنی مناسب بخش زیادی از این ذخایر بدون فرآوری و به صورت خام فروخته می شود، افزود : در بسیاری از موارد می توان با افزایش عیار مواد معدنی به ارزش افزوده چند برابری دست یافت که این موضوع نیازمند بهره مندی از دانش روز است .

وی با اشاره به ماموریت های ابلاغ شده از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به جهاد دانشگاهی ، ظرفیت های پژوهشکده فرآوری مواد معدنی در راستای تحقق بخشی به این ماموریت ها را یادآور شد و تاکید کرد : یکی از ماموریت های واگذار شده به جهاد دانشگاهی مدیریت انتقال و توسعه فناوری است که این ماموریت به عنوان یکی از مهمترین اهداف پژوهشکده مورد توجه قرار گرفته است .

این عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی همچنین طراحی، بهینه سازی  و افزایش ظرفیت  کارخانجات فرآوری کشور را بدون وابستگی به کشورهای خارجی از دستاوردهای فعالیت پژوهشکده عنوان کرد و یادآور شد : بومی سازی دانش طراحی کارخانجات فرآوری از دغدغه های جدی است که متاسفانه علیرغم ساخته شدن کارخانجات متعدد فرآوری در کشور هنوز دانش طراحی این کارخانجات در کشور به طور کامل بومی نشده است

سرپرست پژوهشکده فرآوری مواد معدنی افزود: در حال حاضر مذاکرات اثر بخشی  در زمینه انتقال تکنولوژی طراحی کارخانجات مس با دولت صورت گرفته که بزودی کار بازطراحی یکی از کارخانجات مس کشور که توسط شرکتهای خارجی طراحی و راه اندازی شده است به جهاد دانشگاهی و متعاقبا به پزوهشکده فرآوری محول خواهد شد.

ذاکری در ادامه افتتاح دو خط تولید فلزات با ارزش ، شروع به کار باز طراحی و انجام کلیه آزمایشات پایلوت و scale up نمودن یکی از کارخانجات مس و بورس نمودن دانشجویان دکتری همانند سالهای قبل را از برنامه های سال جاری پژوهشکده فرآوری مواد معدنی عنوان کرد .

ذاکری  ابراز امیدواری کرد که با کمک صاحبان صنایع معدنی و حمایتهای دولت و همیاری اساتید دانشگاه و تلاش و همت پژوهشگران پژوهشکده بتوان کشور را در تمام زمینه ها ی علوم فرآوری بی نیاز نمود تا شاهد رشد اقتصاد و کارآفرینی در این بخش باشیم.

وی در خاتمه با بیان اینکه گروه فرآوری مواد معدنی جهاد دانشگاهی تربیت مدرس قریب به 11 سال سابقه فعالیت مستمر دارد که در این مدت بالغ بر 70 طرح را با موفقیت انجام داده است خاطر نشان کرد : با توجه به راه اندازی گروههای کنترل و مدلسازی سیستمهای فرآوری و تکنولوژی نانو ذرات و توسعه فعالیت  این گروهها  زمینه لازم برای تشکیل پژوهشکده فراوری فراهم و مجوز موافقت اصولی آن در تاریخ8/6/94ابلاغ گردید.

لازم به ذکر است که در حال حاضر پژوهشکده فرآوری دارای 15 عضو تمام وقت پزوهشی و 11 عضو هیات علمی در 3 گروه کانه آرایی و هیدرومتالورژی، کنترل و مدلسازی سیستمهای فرآوری و تکنولوژی نانو ذرات می باشد.

کلید واژه ها: پژوهشکده فرآوری مواد معدنی


نظر شما :